Doporučujeme
2012

Závody Morašice

Losování v pohodě, obsluha na trati taky ušla, příjemný ženský

Pořadatel si nedokazal vynutit respekt a ustupoval uřvaným ocasům po závodě, kdy se ještě škrtali ryby zdolané po signálu. Málo a mizerných cen vzhledem k startovnému a zarybnění
75%

Komentář ke článku (13)

Závody Lejšovka

Organizačně v pořádku, ale pořadatelů jak myší, malej rybník, přesto donáška pití nebo čehokoliv mizerná - nulová

Oproti mé poslední účasti nepřehlednutelný úbytek ryb, prostě málo ryb, jak kaprů tak bílé ryby
65%

Takže ještě menší oprava, dnes jsem se dozvěděl z několika různých zdrojů, že vítězem se stal někdo z domácích podvodem, sčítaly se mu ryby dvou závodníků
10%

Komentář ke článku (4)

Závody Lovětín - dvojice

Organizačně relativně dobře zvládnuto, ale další závod kde umísťuje čísla snad nerybář nebo už nevím co si mám myslet. Poprvé se zde místa losovala, což hodnotím samozřejmě kladně

Po 12 hodinách trápení byly oceněny jen 4 dvojice z 50 a na čtvrtém místě to byly dvě láhve levného vína, takže si pořadatel evidentně potřeboval asi vylepšit svou momentalní finanční situaci, což hodnotím záporně
65%

Komentář ke článku (0)

Závody Lanškroun

Přestože pravidla byla jasná předem a vše se tvářilo velmi fér, tak rozkrmená místa "domácích" byla k nepřehlédnutí, takže docela tragedie.... a škoda, protože tu vodu mám opravdu rád.

Nevíš co s penězma? Jeď do Lanškrouna dělat sponzora místním rádoby závodníkům
50%

Komentář ke článku (3)

Plavaná - pelety finále





Plavaná a chytání na pelety např. mini-halibutky není v našich končinách příliš rozšířené a přitom na ně někdy nejen kapři reagují daleko lépe, než na jakoukoliv jinou nástrahu. Z toho důvodu u nás není taková nabídka pelet k chytání jako ve Velké Britanii, kde je to celkem běžný způsob chytání kaprů na plavanou.

Nechci se tu bavit o softhook peletách, což podle mě vlastně ani pelety nejsou, spíš se povětšinou jedná o těsto uválené do podoby pelety nebo o extrudovanou vlákninu, která se před použitím měkčí přidáním vody apd..

 

1. Druhy pelet
2. Montáže a nastražování
3. Vnadění

Osobně nejraději používám pelety velikosti 6-8mm vyjímečně 10mm, zpravidla na bázi pstružích nebo halibut pelet, použitelné jsou také různé kukuřičné a CSL pelety vyráběné pod vysokým tlakem a při vysoké teplotě, méně už konopné pelety (ty s delším poločasem rozpadu a v žádané velikosti v ČR prostě nelze sehnat).

 

Druhy pelet - na horním obrázku z leva do prava:
1. Peleta 6mm s relativně rychlým rozpadem do 45 minut z rybích mouček a příchutí scopex
2. Stejná peleta jako první, ale bez příchuti
3. Pstruží peleta 5mm, doba rozpadu 45-90 minut
4. Peleta 6mm vycházející s klasické halibutky ovšem s přídavkem aminokomplexu a krve, doba rozpadu asi 2 hodiny

 

Montáže a způsob nastražování - na horním obrázku z leva do prava
1. Kroužek ze silikonové gumy stáhnutý smyčkou na háček
2. a 3. Silikonový úchyt , který se navlékne přímo na háček
4. Existuje ještě jeden nejméně praktický způsob, se kterým se mi nechtělo prcat, ale ve zkratce popíši:
háček navážete jako při chytání na vlas, jen do smyčky kam se posléze při chytání upevňuje zarážka přídáte silikonový kroužek jako je na háčku č. 1 - ne smyčka do smyčky, ale na volno tak aby smyčka procházela kroužkem a ten se mohl volně pohybovat.

Při chytání na feeder není nic moc co řešit, snad jen vychytat délku návazce. Při chytání na plavanou nemusíte mít vysloveně splávek jako je na obrázku, ale doporučuji silnější anteny. Co se týká samotného způsobu podání pelety, tak osobně preferuji klasický propad s návazcem cca 30 cm a obratlíkem méně často a při slabém braní pak montáž "na zvedáka".

 

Vnadění - platí obecně známé pravidlo, vnadit tím na co chci chytat. Zpravidla používám mix několika druhů přibližně stejně velkých pelet, které nastřeluji do lovného místa. Pro začátek pět až deset praků, pak pravidelně každých 15 minut a hlavně po každé rybě, vždy jeden prak. Při lovu na odhoz a delší vzdálenost, používám lepivější směs do které přidávám pelety těsně před tím, než chci nastřílet vnadící koule.

Zvedají-li se ryby do sloupce a chci kvůli tomu zpomalit propad pelety, tak přidávám na háček třeba burizony nebo foukanou pšenici, vždy podle váhy nastražené pelety a vždy zkouším rychlost propadu ve vodě před sebou a podle toho upravuji množství burizonů nebo velikost použité foukané pšenice.
V případě že nesedí záseky nebo se mi zdá že je kroužek s peletou příliš blízko špičce háčku, tak navléknu masného červa nebo silikonovou zarážku (tu kterou někteří používají jako zarážku na vlasec) a zafixuji si tak kroužek tam kde ho chci mít.

 

Pokud vám v článku chybí nějaké podstatné informace, tak pište do diskuse pod článkem a následně doplním.

 

Přídal jsem ještě dvě fotky s ukázkou zafixování úchytu pomocí silikonek nebo pomocí červa, kvalita nic moc - pořízeno videokamerou.

Průměrná známka: 1,71

Komentář ke článku (10)