Doporučujeme
2012

Vnadící směsi - barva krmení

11.12.2010 NOVINKA Tipy, Trvalý odkaz

Má vysledná barva vnadící směsi vliv na výsledek lovu?

Za jistých okolností nepochybně ano...
Osobně na volbu "správné" barvy mám tři hlavní kriteria:

 1. druh lovené ryby
 2. čistota (průhlednost) vody
 3. roční období

Dále pak rozlišuji 5 základních barev (mám tam jednu navíc), přestože se to nedá přesně specifikovat

 1. červená
 2. žlutá a v podstatě jakýkoliv světlý odstín od velmi světle hnědé (béžové) až po bílou
 3. černá
 4. hnědá
 5. zelená

 

Druh lovené ryby - má příprava krmení se v podstatě vždy odvíjí od druhu ryby kterou budu chtít lovit. To je dáno tím, že v podstatě každý víkend trávím na rybářských závodech - pochopitelně včetně klasických gulášovek. Někde se vyplatí zkusit chytat bílou rybu a někde jinde zase kapra a na jiných závodech kterýkoliv druh ryb (tam kde se měří nebo váží vše), ale to je na samostatný článek.
Zaměřím se na nejvíc chytané ryby

 • PLOTICE - vždy mám raději tmavší krmení, vlastně téměř vždy výhradně černé krmení. Černou barvou při lovu plotic nikdy nic neztratím a do světlého krmení mi naopak vůbec nemusejí najet a budou se pouze potloukat okolo.
 • PERLÍN - lze použít také černé krmení, ale úspěšné je i červené (perlíni milujou červenou) nebo krmení ve žluých tónech. Osobně červené krmení při lovu perlínů používám minimálně... proč? Chytit perlína na červeného červa nebo pinku je daleko snažší a rychlejší, než na klasického bílého červa. Perlín se do hloubky1-1,5m orientuje především zrakem při výběru potravy a budu-li mu červeně mrakovat a předkládat červenou nástrahu, tak si moc nepomůžu. Volím tedy raději krmení do žluta, ve kterém červená nástraha vynikne.
 • CEJN - na větší cejny se většinou doporučuje světlé krmení, ale osobně tady opět raději volím tmavou až černou barvu.
 • KAPR & AMUR - také se doporučuje světlá barva... násaďákům, je to jistě jedno, ale osobně zde volím raději neutrální hnědou nebo tmavší barvu a v posledních letech nedám dopustit na zelenou. V krmení pak vynikne kukuřice i červi.
 • LÍN - tady jednoznačně volím velmi tmavou barvu... prostě z praxe se mi osvědčila nejvíce.
 • OSTRORETKA & PARMA - přijde mi že je jim srdečně jedno, jako barvu má krmení bez ohledu na velikost ryb.
 • TLOUŠŤ & JESEN & PODOUSTEV - u nich jsem také nevysledoval žádnou oblíbenou barvu

 

Čistota vody - tady platí jednoduché pravidlo, čím víc čistá voda, tím tmavší krmení. V silně zakalené nebo zelené vodě je většinou naopak žádoucí krmení více světlé.

 

Roční období

Jaro  červenou barvu mám spojenou s jarem i podzimem
Léto  světlé barvy mám spojené s létem
Podzim  viz jaro
Zima  jednoznačně ve znamení černé až na pár vyjímek, jelikož třeba parmy nebo ostroretky v zimě chytám více spíš na světlé krmení
Univerzální  jako nejuniverzálnější barva se jeví hnědá
Jaro, léto a podzim. v posledních letech jsem si oblíbil i zelenou barvu, která funguje od jara do podzimu naprosto bezchybně a to zejména na rybnících. Amuři kolem 40-60cm jen těžce odolávají zelenému mraku, bez ohledu na to že jde třeba o "masovku".

 

# Fanda

Průměrná známka: 2,40

Komentář ke článku (8)

Plavaná a vyvažovací válec

16.11.2009 NOVINKA Tipy, Trvalý odkaz

Záhledl jsem diskusi na téma vyvažovací válec, tudíž jsem se rozhodl i já přispět k tématu.

Osobně válec na vyvažování splávků už léta nepoužívám, sestavy si chystám na hrubo a přímo u vody pak doladím, nicméně si myslím že není třeba mít drahé válce od sensasu apd. nebo že musí být průhledný (proč proboha?), ale vystačím si s klasickou PVC trubkou o větším průměru a v délce 1,2m.

Jelikož teď žádnou nemám a v průběhu týdne se stejně musím vypravit na nákupy někam do obi či hornbachu, tak ji tam pořídím a vyrobím vyvažovací válec... který asi pak někomu daruji =D

Fotodokumentace a případné video bude následovat pa nákupu, do víkendu by to mělo snad být hotové

Průměrná známka: 2,83

Komentář ke článku (5)

Pravidla závodů

30.3.2009 NOVINKA Tipy, Trvalý odkaz

Občas mě udivuje, jak chtějí někteří závodníci upravovat pravidla závodů. Říkám si: Proč?

V případě, že mají pořadatelé jasně dané podmínky a dodržují je, tak mi rozum nebere, když si před nebo během závodu některý z účastníků stěžuje, obzvlášť v případě, když tam není poprvé a dobře ví jak to tam chodí.

Např.: někde se hodnotí pouze kapr (součet délek) a někde jinde zase a jen nejdelší kapr, bez ohledu na to že ho chytne někdo se štěstím a někdo jiný chytne třeba 30 kaprů jen o 1 cm menších. 
Já bych na loterijní závody, kde se hodnotí jen nejdelší ryba asi vůbec nejel, snad jen kdyby to bylo na vodě kam se za normálních okolností vůbec nedostanu a s vyhlídkou pěkného zachytání.
Pravidla jsou jasně daná, komu se libí ať jede, komu se nelíbí chodit nemusí - nikdo ho přece nenutí =D

Takže tip číslo 1: posuď  zda ti podmínky a regule závodu vyhovují.

 

Jednou se mi na závodech nedaleko Brna stalo, že se pravidla závodu měnila hned několikrát, tak abych jako cizák nemohl vyhrát =)
Nejdříve se počítalo vše 1cm = 1 bod, když jsem měl za hodinu  na ploticích asi 5 metrů, tak přišla první změna - počítá se výlučně ušlechtilá ryba. Těžkou hlavu jsem si z toho nedělal, neboť mi za tu hodinu najeli kapři. Za druhou hodinu jsem chytil 12 kaprů a měl asi 5 metrů na kaprech, pak jeden z domácích chytil úhoře 80cm (lilo tenkrát jako z konve) a pravidla se měnila znovu - vítězí nejdelší ryba. To už mě mírně rozladilo, nicméně stále jsem měl ještě 3 hodiny k dobru, zkoušel jsem chytat úhoře a nějaké jsem chytil, ale ani jeden nebyl delší než 80cm. Jelikož jsem chytal vedle stavidla a voda byla plná rostlin, tak jsem na poslední hodinu vsadil vše na jednu kartu, obětoval jednu plotici, na kaprovou matchku s vlascem 0,18 dal ztrojený návazec z  pletenky, ten největší háček co jsem měl a vyvěsil obětní plotičku. 15 minut před koncem jsem si vymodlil štiku 86cm. =D

Šel jsem na vyhlášení do přidružené hospůdky, pokoušel si objednat kafe... marně, nemluvila se mnou ani plácačka na mouchy. Pak jsem tam stál a připadal si neviditelný. Přišlo vyhlašování a už jsem ani nebyl překvapený, že mě nevyhlásili. Když jsem pak viděl kvůli čemu to ti tragédi udělali, tak jsem se začal nekontrolovatelně smát - hlavní cena byl dárkový koš asi tak v hodnotě 300 Kč !!! =D
Po tom všem jsem myslel že půjde aspoň o babetu =D

Nebudu tvrdit, že mě to nemrzelo... mrzelo, ale ne kvůli ceně, kterou bych klidně oželel. ;)

 

http://www.jalovydvur.cz/ ...tady to bylo XD

Průměrná známka: 1,91

Komentář ke článku (52)