Vnadící směsi - barva krmení
Má vysledná barva vnadící směsi vliv na výsledek lovu?
Za jistých okolností nepochybně ano...
Osobně na volbu "správné" barvy mám tři hlavní kriteria:
- druh lovené ryby
- čistota (průhlednost) vody
- roční období
Dále pak rozlišuji 5 základních barev (mám tam jednu navíc), přestože se to nedá přesně specifikovat
- červená
- žlutá a v podstatě jakýkoliv světlý odstín od velmi světle hnědé (béžové) až po bílou
- černá
- hnědá
- zelená
Druh lovené ryby - má příprava krmení se v podstatě vždy odvíjí od druhu ryby kterou budu chtít lovit. To je dáno tím, že v podstatě každý víkend trávím na rybářských závodech - pochopitelně včetně klasických gulášovek. Někde se vyplatí zkusit chytat bílou rybu a někde jinde zase kapra a na jiných závodech kterýkoliv druh ryb (tam kde se měří nebo váží vše), ale to je na samostatný článek.
Zaměřím se na nejvíc chytané ryby
- PLOTICE - vždy mám raději tmavší krmení, vlastně téměř vždy výhradně černé krmení. Černou barvou při lovu plotic nikdy nic neztratím a do světlého krmení mi naopak vůbec nemusejí najet a budou se pouze potloukat okolo.
- PERLÍN - lze použít také černé krmení, ale úspěšné je i červené (perlíni milujou červenou) nebo krmení ve žluých tónech. Osobně červené krmení při lovu perlínů používám minimálně... proč? Chytit perlína na červeného červa nebo pinku je daleko snažší a rychlejší, než na klasického bílého červa. Perlín se do hloubky1-1,5m orientuje především zrakem při výběru potravy a budu-li mu červeně mrakovat a předkládat červenou nástrahu, tak si moc nepomůžu. Volím tedy raději krmení do žluta, ve kterém červená nástraha vynikne.
- CEJN - na větší cejny se většinou doporučuje světlé krmení, ale osobně tady opět raději volím tmavou až černou barvu.
- KAPR & AMUR - také se doporučuje světlá barva... násaďákům, je to jistě jedno, ale osobně zde volím raději neutrální hnědou nebo tmavší barvu a v posledních letech nedám dopustit na zelenou. V krmení pak vynikne kukuřice i červi.
- LÍN - tady jednoznačně volím velmi tmavou barvu... prostě z praxe se mi osvědčila nejvíce.
- OSTRORETKA & PARMA - přijde mi že je jim srdečně jedno, jako barvu má krmení bez ohledu na velikost ryb.
- TLOUŠŤ & JESEN & PODOUSTEV - u nich jsem také nevysledoval žádnou oblíbenou barvu
Čistota vody - tady platí jednoduché pravidlo, čím víc čistá voda, tím tmavší krmení. V silně zakalené nebo zelené vodě je většinou naopak žádoucí krmení více světlé.
Roční období
Jaro | červenou barvu mám spojenou s jarem i podzimem |
Léto | světlé barvy mám spojené s létem |
Podzim | viz jaro |
Zima | jednoznačně ve znamení černé až na pár vyjímek, jelikož třeba parmy nebo ostroretky v zimě chytám více spíš na světlé krmení |
Univerzální | jako nejuniverzálnější barva se jeví hnědá |
Jaro, léto a podzim. | v posledních letech jsem si oblíbil i zelenou barvu, která funguje od jara do podzimu naprosto bezchybně a to zejména na rybnících. Amuři kolem 40-60cm jen těžce odolávají zelenému mraku, bez ohledu na to že jde třeba o "masovku". |
# Fanda