Doporučujeme
2012

Termíny závodů

31.3.2009 NOVINKA Trvalý odkaz

zimní kolo - proběhlo

jarní kolo - 11.4.2009

letní kolo - 4.7.2009

podzimní kolo - 26.9.2009 (vyhlášení výsledků GP)

Komentář ke článku (0)

Prut bič Garbolino Marancia 9,80m

Obdržel jsem tento bič a v neděli 5.4. 2009 se ho chystám otestovat na Hromkových mokřadech. Jestli jsem to správně pochopil, tak by pro tento 10m bič neměl být problém vlasec 0,20, ovšem vzpomenu-li si na velikost chytaných kaprů z poslední neděle na stejné vodě, tak mám trochu obavu a uvažuji o mírném zkrácení špičky a nainstalování gumy 1,4-1,6 ...pro jistotu =D

Během dnešní diskuse jsem byl odrazován od instalace gumy... nu dobrá - otestuji ho bez gumy, ale nachystám si feeder gumu před návazec, kdybych kapry trhal...

V neděli večer tu budou fotky kaprů nebo biče na sračky  =)

 

dodatek - v neděli se mnou pojede snad i kameraman, takže bude video i se zvukem lamajícího se prutu =D

Průměrná známka: 2,33

Komentář ke článku (2)

Anketa:Vydrží nebo bude na kaši?
A) Vydrží 54%
B) Nevydrží 46%
Hlasovalo 37 čtenářů.

Pohár Orlice - vznik

31.3.2009 NOVINKA Trvalý odkaz

Pohár Orlice vznikl velmi prostě a velmi jednoduše. Po přestěhování z Brna do Pradubic, jsem se zúčastnil mnoha závodů v okolí Pardubic a ne vždy jsem byl potěšen průhledností, ferovostí, danými regulemi či jen velmi omezeným prostorem kolem sebe (místo 0,5m není vyjímka). To mi vnuklo myšlenku založit  závod s jasnými pravidly, naprosto průhledným losováním, bez hloupých a trapnýcgh vip míst , s pěknými cenami a hlavně na dobře zarybněné vodě. Cílem tedy nebylo vytvořit akci, na které si namastím kapsu, ale akci která si získá dobré jméno a prestiž.

Vodu pro konání takového závodu jsem našel záhy - Hromkovy mokřady splňovali veškeré požadavky a pan majitel byl k mé osobě velmi vstřícný. Tak vznikl závod na kterém si nemá níkdo připadat jen jako účastník do počtu či jako sponzor cen jen pro pár vyvolených, kteří nějakým záhadným způsobem vždy obsazují ta nejlepší místa.

Nultý ročník se konal na podzim v roce 2008 a kapacita byla naplněna do posledního místa (tenkrát 55 míst). Závodů jsem se pochopitelně chtěl zúčastnit také, vždyť to byl hlavní důvod vzniku. Jelikož jsem byl však otcem myšlenky a de-facto i hlavní organizátor, nemohl jsem připusti, aby vznikli nějaké pochybnosti o regulérnosti hned v počátcích, tudíž jsem byl na startovní listině zapsán jako poslední závodník a při veřejném losování před očima všech bral číslo, které zbylo jako poslední. Toto pravidlo chci zachovat i do budoucnosti, pro mě i kohokoliv kdo se nyní počítá do realizačního týmu (domácí), ale v budoucnosti by se chtěl zúčastnit také jako závodník. Bude-li nás pět, budeme tedy na pěti posledních místech, která zybdou při losování. Nyní jsem navíc valnou část organizačních poviností svrhl na hlavu druhých lidí, kteří mě sice znají, ale zároveň schvalují 100% dodržování fair-play.

Pravidla jsou stanovena jasně a kdokoliv, zdůrazňuji kdokoliv je poruší, bude okamžitě diskvalifikován... klidně ať si dochytá do konce závodu, ale nebude nijak hodnocen. Dostane červenou kartu přinejmenším na příští ročník ne-li navždy.

Nyní pojďme k pravidlům
* Hodnotí se každá ryba 1 cm = 1 bod bez ohledu na druh, musí však splňovat minimální délku 20cm, menší ryby se nehodnotí. Každý se může připravit tak, aby menší ryby nechytal vůbec nebo je chytal co nejméně, pravidlo je jasně dané a netřeba o něm dále diskutovat, navíc v obsadce mají drtivou převahu daleko větší ryby.
*  Vnadění je povoleno bez výhrad, vnadění patentkami je zakázáno bez vyjímek. Patentky na háček jsou povoleny.
Jasně řečeno, porušení se trestá diskvalifikací.
* Povolené způsoby lovu - plavaná, feeder a klasicky na těžko, jeden prut, jeden návazec s jednoháčkem
Jasně řečeno, porušení se trestá diskvalifikací
* Slušné zacházení s úlovky a také slušné chování mezi závodníky
Jasně řečeno, nikdo není zvědavý na nervního agresivního diletanta, který si jednak neuvědomuje, že i ryba je živý tvor a druhak oslovuje své soupeře hovorovými názvy pro genitálie či je snad dokonce napadá.
Okamžitá diskvalifikace, okamžité opuštění areálu ve kterém se konají závody a černá karta.
* Přepočítání losovacích čísel podle prezenční listiny
Tady je důležité, aby se zúčastnili pokud možno všichni či alespoň většina startujících. Bude-li se v té době někdo potulovat kdoví kde, nebude na jeho protesty brán zřetel. Přítomní se mohou vyjádřit okamžitě.
Závody mají stanoven jasný časový plán a nikdo se nechce zdržovat, tudíž tato akce má proběhnout co nejrychleji.
* Losovat všechna čísla bude vybraná osoba (rozhodčí nebo hlavní rozhodčí).
Zde je také důležitá účast všech, nebude-li někdo přítomen, pak je to jeho problém. Losování tímto způsobem je naprosto jasné, bez pochybností a hlavně velmi rychlé.
* Vitězí nejdelší součet délky v cm
Tohle snad není nutné více vysvětlovat

  Ať už se jedná o zimní, jarní, letní nebo podzimní závod, vždy se jedná o plnohodnotný jednotlivý závod. Ovšem nutno dodat, že každý se započítává do zvláštní trofeje - GRAND PRIX ORLICE.
Konají se tedy celkem čtyři závody v jednom roce a do GP Orlice se počítá součet umístění. Např.:
zimní kolo 5 místo
jarní kolo 5 místo
letní kolo 5 místo
podzimní kolo 25 místo
nejhorší umístění se škrtá, v tomto případě tedy podzimní kolo, součet je tedy 15. Na tomto hodnocení je kouzelné to, že ho může získat třeba někdo, kdo se vůbec nedostal na stupně vítězů, zároveň také můžete njeden závod vynechat, aby jste však mohli bojovat o trofej GP Orlice, tak se musíte zúčastnit minimálně tří závodů.

 

Ceny - na podzim 2008 to bylo 6 plavačkových prutů (sensas), šest navijáků na plavanou, feeder nebo přívlač (okuma), hromada vnadících směsí na kapry  =)
Letos to bude velmi podobné a na letní závody chceme lepší hlavní cenu LCD tv nebo třeba digitální kameru, něco na ten způsob, ještě uvidíme co přesně to bude.

A samozřejmě pěkné poháry pro nejlepší tři =)

Průměrná známka: 1,75

Komentář ke článku (1)

Anketa:Co na to říkáte?
A) To se mi líbí 83%
B) Nerozumím tomu... všemu, jde to mimo mě 0%
C) Nic moc 17%
D) Je to úplně na nic 0%
Hlasovalo 12 čtenářů.

Pravidla závodů

30.3.2009 NOVINKA Tipy, Trvalý odkaz

Občas mě udivuje, jak chtějí někteří závodníci upravovat pravidla závodů. Říkám si: Proč?

V případě, že mají pořadatelé jasně dané podmínky a dodržují je, tak mi rozum nebere, když si před nebo během závodu některý z účastníků stěžuje, obzvlášť v případě, když tam není poprvé a dobře ví jak to tam chodí.

Např.: někde se hodnotí pouze kapr (součet délek) a někde jinde zase a jen nejdelší kapr, bez ohledu na to že ho chytne někdo se štěstím a někdo jiný chytne třeba 30 kaprů jen o 1 cm menších. 
Já bych na loterijní závody, kde se hodnotí jen nejdelší ryba asi vůbec nejel, snad jen kdyby to bylo na vodě kam se za normálních okolností vůbec nedostanu a s vyhlídkou pěkného zachytání.
Pravidla jsou jasně daná, komu se libí ať jede, komu se nelíbí chodit nemusí - nikdo ho přece nenutí =D

Takže tip číslo 1: posuď  zda ti podmínky a regule závodu vyhovují.

 

Jednou se mi na závodech nedaleko Brna stalo, že se pravidla závodu měnila hned několikrát, tak abych jako cizák nemohl vyhrát =)
Nejdříve se počítalo vše 1cm = 1 bod, když jsem měl za hodinu  na ploticích asi 5 metrů, tak přišla první změna - počítá se výlučně ušlechtilá ryba. Těžkou hlavu jsem si z toho nedělal, neboť mi za tu hodinu najeli kapři. Za druhou hodinu jsem chytil 12 kaprů a měl asi 5 metrů na kaprech, pak jeden z domácích chytil úhoře 80cm (lilo tenkrát jako z konve) a pravidla se měnila znovu - vítězí nejdelší ryba. To už mě mírně rozladilo, nicméně stále jsem měl ještě 3 hodiny k dobru, zkoušel jsem chytat úhoře a nějaké jsem chytil, ale ani jeden nebyl delší než 80cm. Jelikož jsem chytal vedle stavidla a voda byla plná rostlin, tak jsem na poslední hodinu vsadil vše na jednu kartu, obětoval jednu plotici, na kaprovou matchku s vlascem 0,18 dal ztrojený návazec z  pletenky, ten největší háček co jsem měl a vyvěsil obětní plotičku. 15 minut před koncem jsem si vymodlil štiku 86cm. =D

Šel jsem na vyhlášení do přidružené hospůdky, pokoušel si objednat kafe... marně, nemluvila se mnou ani plácačka na mouchy. Pak jsem tam stál a připadal si neviditelný. Přišlo vyhlašování a už jsem ani nebyl překvapený, že mě nevyhlásili. Když jsem pak viděl kvůli čemu to ti tragédi udělali, tak jsem se začal nekontrolovatelně smát - hlavní cena byl dárkový koš asi tak v hodnotě 300 Kč !!! =D
Po tom všem jsem myslel že půjde aspoň o babetu =D

Nebudu tvrdit, že mě to nemrzelo... mrzelo, ale ne kvůli ceně, kterou bych klidně oželel. ;)

 

http://www.jalovydvur.cz/ ...tady to bylo XD

Průměrná známka: 1,91

Komentář ke článku (52)

Zkušební lov před pohárem Orlice

29.3.2009 NOVINKA Trvalý odkazDnes jsme zajeli otestovat vodu, na které se pořádá Pohár Orlice. Na místo jsme dorazili po jedné hodině a asi o půl druhé začali chytat. Po mírném zakrmení přišel okamžitě velký kapr, pak najeli cejni - nejdříve menší a posléze i čtyřicítky, následovali je kapři ve velkém množství a velikostech kolem 30-40cm. Začal jsem přikrmovat a dorazili i duháci. Hned na začátku jsem nakrmil místa dvě, protože jsem nechtěl chytat duháky na střídačku s kapry, zkusil jsem ještě druhé místo a tam jsme chytal už jen větší kapry přes 60cm. O půl paté jsme začali balit a ještě jednou jsem nahodil, angličák šel pod vodu a byl z toho kapr 73cm (0,16/0,128/ č.14), radost mi trochu pokazilo že jsem ho podsekl za pravou prsní ploutev.

Nicméně na závody už se fakt těším =)

 

Fotky žádná extra kvalita - foceno mobilem, zapomněl jsem ve foťáku vyměnit baterky.

Průměrná známka: žádná

Komentář ke článku (0)

[ První | 1 | 2 | >> | Poslední ]