Doporučujeme
2012

Plavaná? Chytání LIFT metodou

17.5.2011 NOVINKA Ostatní MIX, Trvalý odkaz

Jedná se o chytání se splávkem a je to něco mezi klasickou plavanou a tzv. chytáním "na panáka".
Tato metoda je vhodná spíše na mělčí vody a maximálně 20m vzdálenost od lovce a jeho prutu, vyžaduje použití vidličky nebo jiného statického držáku prutu, který umožňuje po usazení manipulaci s navijákem. Vidličku musíme nastavit tak, aby špička prutu s koncovým očkem byla po usazení pod hladinou.
Pro tuto metodu jsou vhodné lehké tužkové vagglery se silnější antenkou o nosnosti do 1g, ale zátěž pod splávkem by měla mít 2-3g, což by splávek pochopitelně ztopilo. Tudíž je nutné hloubku nastavit o 20-30cm větší, než je vzdálenost mezi zátěží ležící na dně a splávkem.

 Po nahození sestavy na lovné místo, usadíme prut do vidličky (se špičkou pod hladinou) a navijákem začneme pomalu dopínat vlasec, což způsobí potopení vlasce pod hladinu a také si tímto nastavíme splávek do požadované polohy.
Protože je vzdálenost háčku od zátěže dost malá (max. 10-15cm), tak se záběry projevují neprodleně a to buď vynořením splávku nebo jeho potopením. Metoda je vhodná spíše k lovu větších ryb, jako jsou kapři, líni, karasi a cejni, nicméně se nevyvarujete ani zlobivých záběrů od plotic a podobně - chce to jen získat trochu praxe s rozlišováním záběrů a pak budete sekat jen ty správné =)

Fanda

Průměrná známka: 1,38

Komentář ke článku (0)

Kapři v únoru? Proč ne.

11.2.2011 NOVINKA Ostatní MIX, Trvalý odkaz

Vážně mě už svědí ruce, tak v neděli 13ho vyrazím na ryby a aby to nebylo málo, tak jsem si nedal za úkol nic menšího, než si užít s kapry. Nepojedu sám, ale s kolegou který si u mě pořídil novou děličku a nemůže se dočkat až ji pořádně vyzkouší - samozřejmě na kaprech. Také si tedy vezmu děličku, pro jistotu i jeden odhoz a jeden feeder (jak se znám, tak se na feeder zase nedostane, ale co kdyby), foťák a něco málo krmení, které jsem vytvořil v roce 2010 právě pro takové zimní chytání nejen kaprů. Tak snad se něco zadaří, přestože se má ochladit i sněžit a neutrhnu si ostudu =)

O tom jak se nám dařilo nebo nedařilo vás budu informovat tady v neděli večer ;)

 

Neděle večer...
Tak je tu neděle večer, tak přidám nějaké fotky z dneška a trochu popíšu situaci.
Dorazili jsme nakonec o dvě hodiny později, než jsme původně plánovali, ale nemyslím, že to mělo na výsledek nějaký zásadní vliv.
Sedli jsme na mělčinu, kde byla na odhozu hloubka asi 1,2m a na děličku zhruba 90cm. Po menším zákrmu na 20 metrech jsme začli chytat odhoz a po chvíli šli cejni a skaláci na hod (ty jsme ani nefotili). Prvního kapra chytil Matrix docela brzo a za chvilku jsem měl i já jednoho.
Nejdřív jsme mysleli, že děličky ani nerozděláme, ale nakonec nám to nedalo a tak jsme si ještě vytáhli nějaké kapry a cejny na děličku.
Určitě jsem čekal, že dnes bude tepleji... Na fotkách ta chumelenice není vidět dostatečně. Jak je vidět kapry jsme nachytali i v únoru, ale rozhodně to nebyla žádná hitparáda a zmrzlej sem ještě teď. brr

jj a abych nezapomněl, tak krmení zafungovalo bezvadně... na odhozu to bylo opravdu znát ;)

Fanda

Průměrná známka: 2,00

Komentář ke článku (12)

Závody ICE MASTER 2011

9.1.2011 NOVINKA Ostatní MIX, Trvalý odkaz


Rybářské závody jednotlivců
Mystix – Robinson ICE MASTER 2011
6.2. 2011

Zveme Vás na „ledové“ rybářské závody (lov na dírkách), které se konají v rybářském areálu Hromkovy mokřady – Lípa nad Orlicí. Závody se budou konat na dvou rybnících – velkém a malém. V malém rybníku je výhradně pstruh duhový ve velikosti kolem 30 cm, do velkého rybníka byli letos nasazeni pstruzi kolem 0,5-1,2 Kg (35-45cm), siveni, marény (cca 40cm)  a lipani (cca 35 cm), 1000 kusů okouna, z dalších druhů ryb jsou pro tento závod zajímavé: štika (40-100cm), candát (40-75cm) a jester ruský, hvězdnatý a sibiřský (40-130cm) a dále pak bílá ryba.

Závod je rozdělen na 3 kola a 3 sektory, každý závodník vystřídá všechny sektory – 2 sektory budou na velkém rybníku a jeden sektor na malém rybníku (vzdálenost mezi rybníky je cca 30m).

V každém kole se určí pořadí závodníků ze všech sektorů dohromady a vítězí ten, který bude mít nejnižší součet umístění za všechna 3 kola, což klidně může být např.: 4 místo v prvním kole, 15 místo v druhém kole a 10 místo ve třetím kole – součet umístění 29, takže závod bude zajímavý pro všechny až do konce – každý bude mít šanci na vítězství a nebude to jen o štěstí na vylosované místo.
Příklad: sejde-li se 45 závodníků, pak budou rozdělení po 15 do 3 sektorů, po každém kole se určí pořadí, zkušenosti nám říkají že může být dosaženo mnoho stejných výsledků a tedy i pořadí (dělených míst), tím pádem se třeba na 10 místě v jednom kole může sejít 5 závodníků – všichni tak získají umístění 10 a další v pořadí po nich umístění 11, díky těmto shodám může být nejhorší umístění v kole třeba jen 30 a nikoliv 45.

Místa se losují do prvního kola při prezentaci a do dalších kol u sektorových rozhodčích
Zákazy a omezení:
Krmení je omezeno na 0,5 l na celý závod a to včetně živé složky, zákaz vnadění kukuřicí, hrachem nebo jakýmikoliv peletami či dokonce boiliesem!!! Je snad v zájmu každého, aby ryba brala až do konce závodu...
Zákaz lovu na živé i mrtvé rybičky!
Umělé nástrahy, červy a žížaly povoleny, splávek povolen.
Každý závodník vyvrtá jednu dírku dle pokynů pořadatelů/rozhodčích v sektoru, který si vylosoval do 1 kola.

Pstruh, siven a jeseter se měří – 1cm = 1 bod
Lipan a marena - 1 kus = 35 bodů
štika a candát - 1 kus = 50 bodů
okoun - 1 kus = 20 bodů
bílá ryba - 1 kus = 10 bodů (plotice, cejn, karas, jelci atd.)
kapr - 1kus = 40 bodů

Povinná výbava:
Podložka pod ryby, alespoň igelit – není žádoucí aby ryby, které nebudou usmrceny byly pokládány na holý led nebo sníh. Pean, vyprošťovač háčků.

Sraz, prezentace, losování 07.00 - 07.45
1. kolo         08.30 – 10.00
přestávka - přesun
2. kolo         10.30 - 12.00
přestávka – oběd - přesun
3. kolo         13.00 – 14.30
Vyhlášení výsledků         15.00

Ceny:
Pro nejlepší tři poháry + speciální ceny pro vítěze jednotlivých kol
Pro vítěze poukaz na odběr zboží / finanční hotovost (její velikost bude závislá na počtu účastníků)
Věcné ceny a poukázky, dodržíme u nás obvyklou kvalitu a množství cen.

Startovné 400 Kč
(v ceně startovného jsou 3 ks pstruha duhového z malého rybníku – sektor A, případně 1 Kg ryb z velkého rybníka – lipan, marena, pstruh, siven, štika, candát, okoun)


Kontakt tel.: 776 808 466

GPS: Loc: 50°8'5.542"N, 16°7'1.449"E

http://maps.google.cz/maps?f=d&source=s_d&saddr=&daddr=50.133688,16.117201&geocode=&hl=cs&mra=dme&mrcr=0&mrsp=1&sz=16&sll=50.135627,16.116171&sspn=0.010137,0.027874&brcurrent=5,0,0&ie=UTF8&t=h&z=16

http://www.mapy.cz/#mm=TtTcFP@ax=136955136@ay=136131776@at=Hromkovy%20mok%C5%99ady@ad=Ryb%C3%A1%C5%99sk%C3%BD%20areal%20hromkovy%20mok%C5%99ady@x=136949632@y=136135040@z=14

DODATEK: Startovné 300 Kč bez ryby a uvažujeme i o možnosti, že odtaje led. V tom případě bychom mohli chytat ze břehu kdyby byl zájem

V případě chytání ze břehu - povolené způsoby lovu: plavaná nebo feeder, závod bychom tak zařadili do smíšené ligy

Komentář ke článku (4)

Španělské parmy

25.12.2010 NOVINKA Ostatní MIX, Trvalý odkaz

Nejen já jsem posedlý lovem parem a nejen těch českých, k napsání tohoto článečku mě inspirovala jedna diskuse zde na mrku. Seznámím vás tedy s druhy parem, které lze ve Španělsku chytat - nic víc, nic míň

Nejznámějším zástupcem je parma iberská (luciobarbus comizo), protože velké exempláře tohoto druhu se chytají nejčastěji. Vyskytuje se hojně zejména v povodí řek Tajo (Tagus) a Guadiana, ale zaznamenána byla také v povodí Guadalquivir
Dalším velkým druhem je parma jucarská (luciobarbus guiraonis), která také dorůstá do ohromných rozměrů, hojně se vyskytovala v povodí řeky Jucar (oblast Valencie), jinak ve všech vhodných tocích tekoucích do Středozemního moře mezi řekami Vinalopo a Ebro, ale v Ebru samotném se nevyskytuje.
Zajímavým velkým druhem je parmička Sclaterova (Luciobarbus sclateri), ale její vyskyt je omezen na jihovýchod Španělska (Andalusie) od povodí řeky Segura až po řeku Mira v Portugalsku. Není mi úplně jasné proč se česky jmenuje "parmička" když se jedná o velkou rybu, ale může to být dáno tím, že v menších řekách dosahuje daleko menších velikostí, než v průtočných jezerech nebo ve vhodných přehradách.
Další druhy, které dosahují hmotností kolem 10-12 Kg jsou parma Bocageho (luciobarbus bocagei) vyskytující se od povodí řeky Lima po povodí řeky Sado a parma drobnohlavá (luciobarbus microcephalus), která je nejhojnější v povodí řeky Guadiana, ale její výskyt byl zaznamenán i v řece Tajo (Tagus) . Parma Bocageho je zároveň asi nejhojnější velkou parmou v Portugalsku.
Z menších druhů je třeba jmenovat parmu (správně parmička) středomořskou (barbus meridionalis), která je dle mého názoru jednoznačně nejhojnější, dále je to pak parma Graellsova (Luciobarbus graellsi) u které není zcela jasné jakých rozměrů je schopna dorůstat a parmička hassova o které nevím v podstatě nic, jen že je to prcek a lze je vídat v hejnech a velikostech jak to známe u hrouzků - prostě takovej větší španělský hrouzek =)

Pokud jde u nás nejznámější povodí Ebro, tak tam lze výlučně narazit na parmu Graellsovu. Bez zajímavosti není a ani fakt, že jsem často pozoroval i jiné obrovské ryby - odhadoval jsem to na jelce tlouště, pokud se jednalo o tlouště tak byli skutečně gigantických rozměrů. S jistotou to tvrdit nemohu, protože se mi nepodařilo žádného toho obra ulovit.

Pochopitelně se podaří chytit často i hybridy (křížence) různých druhů parem, ve Španělsku se také hojně vyskytují různé druhy "ostroretek", lepší pojmenování mě nenapadá a jsem si jistý že jsou s naši ostroretkou jistě blízce příbuzní. Téměř všude se dá chytit kapr nebo karas stříbřitý a velmi často kaprokaras.

Pokud jde o fotky, tak na netu je jich plno a mé vlastní bych chtěl použít do mé knihy... pokud ji konečně někdy dopíšu =D
Více podrobnějších informací - platí totéž co jsem napsal výše.

*odkazy povětšinou směřují na anglickou wiky, kde je více informací nebo případně na seznam mapy

Průměrná známka: 1,86

Komentář ke článku (0)

Proč je mi mizerně?

16.12.2010 NOVINKA Ostatní MIX, Trvalý odkaz

Proč je mi tak moc mizerně, aniž bych něco špatného provedl?

...kolem šesté jsem dorazil z Brna do Pardubic a má drahá polovička zůstala v Brně, tudíž jsem slaměný vdovec. Línej slaměnej vdovec, kterému se nechtělo kutit v kuchyni.

Před půl hodinkou jsem si vyrazil do mekáče koupit večeři (mám to kousek) a po cestě jsem potkal starou paní. Vypadala normálně, netáhnul z ní alkohol, byla čistá přesto jsem se ji zadíval do očí když se blížila a zpomalil svou chůzi... Dívala se na mě smutnýma očima a evidentně chtěla něco říct a bylo vidět že si dodává odvahy, nakonec vykoktala něco v tom smyslu že je ji hrozná zima a jestli bych ji nemohl dát dvacet korun, pak se ponížením rozplakala a dala na útěk. Chvili jsem stál jako opařený, ale dohonil jsem ji vytáhnul z kapsy 8-10 kroun co jsem měl v drobných a vtisknul ji je do dlaně... a dal jsem se na útěk já.

Chápejte umím být na somráky dost drsnej a kdejaká minda co se potuluje kolem nádraží by u mě nepochodila, ale tahle paní byla jiná... klidně by mohl být mámou nebo babičkou kohokoliv z nás, sakra...!

Zapadnul jsem do mekáče, obsloužili mě hned, koupil jsem jednoho číze navíc a vypadnul zpátky na ulici a spěchal za roh, kde jsem tu paní potkal, chtěl jsem ji vrazit toho číze. Uviděl jsem skupinku tří lidí... a tu paní ležící na zemi. Napadlo mě, že to možná zkusila i na ně a ublížili jí. Doběhnul jsem k nim a zeptal se co se děje. Odpověděli mi že ji našli ležet na zemi a že už zavolali sanitku. Paní otevřela oči a natáhla ke mě ruku, z které ji vypadli ty drobné co jsem ji dal... kurwa drát co všechno mi probíhalo hlavou, když mě držela za ruku a lapala po dechu...! Zůstal jsem tam než přijela sanitka a doktor se ptal co se stalo a jestli ji známe... sklonil se k nám a paní zavřela oči. Zkusil ji změřit tep, pak mě prudce odstrčil a začali ji horečně nakládat do sanitky... bylo vidět že je hodně zle

a mě je zle teď, pořádně to se mnou zamávalo to vám povím... nevím proč o tom píšu, snad abych ten pocit, tu tíhu  rozložil mezi víc lidí a ulevilo se mi...

přemýšlím o tom jak jsem si chtěl vyčistit svědomí pár drobnýma a jedním čízem, jak blízko stála ta postava s kosou která dřív nebo později přijde za každým z nás a je mi fakt mizerně

 

//edit: Nedalo mi to a šel jsem brzy ráno do nemocnice zjišťovat jak to s paní je, protože telefonicky to zjistit nejde. Peripetie okolo ani nebudu popisovat a ve chvíli kdy už jsem to chtěl vzdát se konečně našel někdo, kdo mi pomohl.
Paní byla silně podchlazená a vyčerpaná, ale ve chvíli kdy jsem tam byl snad už i relativně v pořádku.

Před chvílí jsem volal oné nápomocné osobě z rána a dozvěděl jsem se, že za paní už dorazila dcera a odveze ji domů. Paní z nějakého důvodu předevčírem odešla z domu (cca nějakých 70km daleko), měla u sebe i bankovní kartu ale nepamatovala si pin a možná ani to k čemu je ta karta dobrá. Těžko se domýšlet jestli se pohádala s rodinou nebo prostě jen vyrazila na vánoční nákup a ztratila se, zapomněla.

Po x hodinách v jejím věku a v tomhle počasí a zřejmě o hladu...

Průměrná známka: 1,38

Komentář ke článku (24)

[ První | 1 | 2 | 3 | 4 | >> | Poslední ]