Doporučujeme
2012

Opět něco málo zimních kapříků

Štědrý večer a přidružené svátky proběhli v poklidu a v úterý jsem si už ani nepamatoval, kdy jsem byl naposledy normálně na rybách - prostě jen tak, žádný závody. Když mi Ondra zavolal, jestli nechci jet ve středu na ryby, lhal bych tvrdit, že jsem ani minutu nerozmýšlel a hned souhlasil. Už jsem zlenivěl a ryby mi teď úplně nechybí, nicméně asi po 2-3 hodinách jsem muv volal zpátky, že pojedu.
Vykašlal jsem se na jakoukoliv přípravu a ráno pobral pá věcí - zbytků po závodech (udičky na děličku, návazce), vzal pouzdrou s děličkou a jedním odhozem, kilo krmení přeživši pinky z podzimních závodů v Ivančicích, krabičku dendroben o niž jsem nevěděl jestli v ní nějaká dendrobena je a vyrazili jsme. Po cestě jsem nad tím začal přemýšlet a uvědomil si, že nemám ani rohlík a co hůř, že jsem zapomněl i můj oblíbený lančmít (hlavně v zimě). Zastavili jsme po cestě v jednom vesnickém krámku, kde jsem sice rohlík koupil, ale o "správném" lančmítu jsem si mohl nechat zdát. Vzal jsem zavděk aspoń jedním jemný párkem a už jsem byl nepatrně spokojenější.
Dorazili jsme na místo a rozhodnul jsem se, že budu chytat na zkrácenou děličku 9m stejně jako Ondra. Ouha - chyba lávky, na našem místě byla docela hloubkaa má 3m udička byla těsně pod špičkou topsetu tak na 6m. No co... nebudu si v té kose strojit novou a budu chytat na 6m, obzvlášt když  na 5,5m byl snad 40cm schod od kterého se dno sice dále svažovalo až ke 4m. Měl jsem za to, že ta hrana je tak výrazná i prudká a bude to stačit... stačilo jak jsem se hned po prvním nahození přesvědčil.
Okamžitě po ustálení splávku následoval záběr a první plotice  byla venku ještě před přikrmením, pak druhá třetí... dobrý plotice mám rád, ale na ty jsem dneska nepřijel. Mírně jsem přikrmil středně hrubým černým krmením a začal ploticový čardáš. Sakra to jsem si moc nepomohl. Nicméně Ondra už měl z 9m dva kapříky venku... Jelikož jsem si nevzal ani kukuřici, kterou bych s klidem vyzkoušel místo červů, tak jsem ukousnul kus párku a nainstaloval ho na háček. Splávek začal tančit a poskakovat, bylo jasné že párek chutná i ploticím, až konečně přišlo jemné pomalé přitopení a první kapřík už bojoval..
V podobném duchu to pokračovalo po celou dobu lovu, kdy se střídal kapřík s ploticí... ještě jednou jsem přikrmil trochu více - 4 koule velikosti velké mandarínky a výsledek se nakonec dostavil v podobě řady menších i trochu větších kapříku a jen několika plotic. Bylo patrné, že bylo lépe trochu více nakrmit (přiměřeně téhle zimě) hned na začátku a nepřikrmovat, pokud chtěl člověk chytat více kapříky a méně plotice.
Pokud jde o sestavu udičky, tak jsem ji měl od říjnového krajského přeboru - kmen 0,14 a návazec 0,12 v délce 30cm a tak 15cm přehloubeno, 1gr splávek s tenčí anténkou a zátěž v podobě 5 broků soustředěna na jednom místě (spoj návazec kmen).
Pochopitelně jsem slyšel, že ryby v zimě přece neberou na tak silné návazce (často prý ani v létě), nicméně jsem si jistý že bych měl stejné množství zaběrů jak s návazcem 0,14 tak s návazcem 0,10, protože ryby prostě braly samozřejmě i bez ohledu na použitou značku... a jakožto neumětel a amatér se za to nestydím ;)
Nakonec se ten studený den přece jen vydařil a jsem rád, že jsem na ty ryby jel.
//měli jsme sebou kameru, nikoliv však kameramana, takže jsou to záběry ze stativu (ilustrační snímky jsou z toho vide také, tudíž omluvte kvalitu i obsah), tak to snad nějak sestříhám a prdnu na jůtůb a posléze i sem.
 

fanik

Průměrná známka: 1,86

Komentář ke článku (2)

S plavačkou na těžko

Tento článek není určen špičce české plavané, která má vždy potřebné vybavení po ruce, ale hlavně běžným rybářům, kteří nedisponují 40-80 gr. lízátky, často ani 10 gr. lízátky, přesto by si chtěli zachytat na vodě, která takové vybavení vyžaduje a také to není výhradně o chytání na děličku. Předem upozorňuji, že je to spíše o chytání parem nebo kaprů, tedy žádná jemnota, ale taky to nebude výhradně jen o chytání na silném proudu.

Znáte to, jedete někam na ryby, někam na řeku - dorazíte na místo a zjistíte že vody teče o něco víc, než jste čekali a je to zralý na 30 gr. lízátko, které sebou samozřejmě nemáte. Máte několik možností co podniknete dál, buď se obrátíte a pojedete domů či na jiné místo... nebo vytáhnete svou sestavu s 6 gr. splávkem a začnete chytat =)

Jestli jste se už koukli na obrázek, tak už vám to asi dochází, jestli ne tak se na ten obrázek podívejte. Splávek bude normálně vyvážený, tak aby z něj koukala jen anténka, ale někdy je lepší, když je mírně nedovážený a kouká i kousek korpusu pod antenkou. Změříme si normálně hloubku a nastavíme ji tak, aby obratlík s celým návazcem ležel na dně a přidáte navíc ještě zhruba 50 cm, je-li tedy hloubka 3m, tak nastavíte hloubku 3,5m. Torpila s broky musí být 50-100cm nad obratlíkem a nad olověnou kapkou - doladit se to prostě musí na místě. Sestavu do vody pokládáme asi tak 1-1,5m po proudu a rovnáme ji proti proudu směrem k sobě (asi by bylo lepší video s ukázkou, ale teď mě s děličkou a kamerou k vodě nedostanete, asi ho sem přidám až bude krapet tepleji). Parmy, kapři a větší ryby splávek prostě potopí, někdy je ale patrné jen jakoby ťukání a přitápění, berou tak většinou menší ryby nebo cejni - v každém případě je nutné zaseknout. Záběry pochopitelně nemohou vypadat jako při klasické plavané.

Teď se asi ptáte jak takovou sestavu využít na stojáku...? Je to prosté, splávek použijeme 1gr. jinak celý postup zůstane stejný, přehloubíme ne o 50cm, ale jen o 10cm. Olověnou kapku nahradíme lehkým plastovým feedrovým krmítkem na červy, do kterého pochopitelně nacpeme červy. 99,9% záběrů se projeví potopením splávku - na zvedáky zapomeňte.

Je mi fuk, jestli je to stejně trapné jako bič s gumou, pro mě je rozhodující že to funguje až neuvěřitelně účinně. Na plavačkových závodech to samozřejmě nezkoušejte, na gulášovkách či závodech o peníze a všude tam kde to není zapovězené to použijte naprosto s klidným svědomím =D

//edit - asi jsem dost jasně nenaznačil, že se jedná zejména o lov na děličku případně na boloňku jako s děličkou, tak to uvádím na pravou míru. Nicméně musím podotknout, že s určitou mírou improvizace a úprav, tak lze chytat i na bič se zaparkovaným splávkem - podotýkám že při síle proudu, kde by se na děličce dal použít splávek 3-5 gr. a je nutné přízpůsobit velikost olověné kapky (max. 10-20 gr.)  ;)

Průměrná známka: 1,91

Komentář ke článku (13)

Plavaná - pelety finále





Plavaná a chytání na pelety např. mini-halibutky není v našich končinách příliš rozšířené a přitom na ně někdy nejen kapři reagují daleko lépe, než na jakoukoliv jinou nástrahu. Z toho důvodu u nás není taková nabídka pelet k chytání jako ve Velké Britanii, kde je to celkem běžný způsob chytání kaprů na plavanou.

Nechci se tu bavit o softhook peletách, což podle mě vlastně ani pelety nejsou, spíš se povětšinou jedná o těsto uválené do podoby pelety nebo o extrudovanou vlákninu, která se před použitím měkčí přidáním vody apd..

 

1. Druhy pelet
2. Montáže a nastražování
3. Vnadění

Osobně nejraději používám pelety velikosti 6-8mm vyjímečně 10mm, zpravidla na bázi pstružích nebo halibut pelet, použitelné jsou také různé kukuřičné a CSL pelety vyráběné pod vysokým tlakem a při vysoké teplotě, méně už konopné pelety (ty s delším poločasem rozpadu a v žádané velikosti v ČR prostě nelze sehnat).

 

Druhy pelet - na horním obrázku z leva do prava:
1. Peleta 6mm s relativně rychlým rozpadem do 45 minut z rybích mouček a příchutí scopex
2. Stejná peleta jako první, ale bez příchuti
3. Pstruží peleta 5mm, doba rozpadu 45-90 minut
4. Peleta 6mm vycházející s klasické halibutky ovšem s přídavkem aminokomplexu a krve, doba rozpadu asi 2 hodiny

 

Montáže a způsob nastražování - na horním obrázku z leva do prava
1. Kroužek ze silikonové gumy stáhnutý smyčkou na háček
2. a 3. Silikonový úchyt , který se navlékne přímo na háček
4. Existuje ještě jeden nejméně praktický způsob, se kterým se mi nechtělo prcat, ale ve zkratce popíši:
háček navážete jako při chytání na vlas, jen do smyčky kam se posléze při chytání upevňuje zarážka přídáte silikonový kroužek jako je na háčku č. 1 - ne smyčka do smyčky, ale na volno tak aby smyčka procházela kroužkem a ten se mohl volně pohybovat.

Při chytání na feeder není nic moc co řešit, snad jen vychytat délku návazce. Při chytání na plavanou nemusíte mít vysloveně splávek jako je na obrázku, ale doporučuji silnější anteny. Co se týká samotného způsobu podání pelety, tak osobně preferuji klasický propad s návazcem cca 30 cm a obratlíkem méně často a při slabém braní pak montáž "na zvedáka".

 

Vnadění - platí obecně známé pravidlo, vnadit tím na co chci chytat. Zpravidla používám mix několika druhů přibližně stejně velkých pelet, které nastřeluji do lovného místa. Pro začátek pět až deset praků, pak pravidelně každých 15 minut a hlavně po každé rybě, vždy jeden prak. Při lovu na odhoz a delší vzdálenost, používám lepivější směs do které přidávám pelety těsně před tím, než chci nastřílet vnadící koule.

Zvedají-li se ryby do sloupce a chci kvůli tomu zpomalit propad pelety, tak přidávám na háček třeba burizony nebo foukanou pšenici, vždy podle váhy nastražené pelety a vždy zkouším rychlost propadu ve vodě před sebou a podle toho upravuji množství burizonů nebo velikost použité foukané pšenice.
V případě že nesedí záseky nebo se mi zdá že je kroužek s peletou příliš blízko špičce háčku, tak navléknu masného červa nebo silikonovou zarážku (tu kterou někteří používají jako zarážku na vlasec) a zafixuji si tak kroužek tam kde ho chci mít.

 

Pokud vám v článku chybí nějaké podstatné informace, tak pište do diskuse pod článkem a následně doplním.

 

Přídal jsem ještě dvě fotky s ukázkou zafixování úchytu pomocí silikonek nebo pomocí červa, kvalita nic moc - pořízeno videokamerou.

Průměrná známka: 1,71

Komentář ke článku (10)